fbpx
Reklame
Følg oss

Fredrik Lundman i Svenska Idol

Denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Fredrik Lundman är från Piteå i Norra Sverige. Han älskar musik och framför allt country. Han har sagt i större delen av sitt liv att han ska bli den störste countrysångaren i världen. Med sådana påståenden blir man mobbad men Fredrik säger

”De som mobbar är bara avundsjuka. De är inte unika som personer och/eller så har de ingen talang”

Han är en av de som klarat audition till Idol 2021 i Sverige och gått vidare till fredagsfinalen.
Här är lite om Fredriks audition från Umeå .OBS han lovade att han skulle hoppa ner i Ume Älv om han klarade audition därav ‘badet’.

Fredriks pappa Erik berättar om när sonen var i 13-14-års åldern blev Erik och Fredriks mamma  förvånad att han satt och lyssnade på Johnny Cash så de gick till hans rum och blev förvånade det var Fredrik som satt med gitarren och sjöng Johnny Cash-låtar och det lät som Johnny – och det var riktigt bra.

Nu när Fredrik är i Stockholm har pappa Erik och mamma Haidie har tänkt att ta bilen ner till veckofinalerna. Här är Fredriks låt i den första veckofinalen,

Fredrik Lundman – Old Time Rock & Roll av Bob Seger – tv4.se

Håller tummarna att Fredrik går långt men det är tuffa konkurrenter han har.

Add a comment

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *